Galatasaray Lideri Mustafa Cengiz’den hakemlere çok sert sözler! “Uyarıyorum…”

Spor Toto Üstün Lig takımlarından Galatasaray Lideri Mustafa Cengiz, GS TV’de yayınlanan Gündem Özel isimli programda sarı kırmızılı grubun gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Mustafa Cengiz’in açıklamaları:

“Ben boş kaldığım anda dinlenmeye geçiyorum. Genelde öteki ekipleri izlemem, kendi grubumun maçlarını izlerim. Fakat lider olduğum için başka grupların maçlarını da izliyorum. Cumartesi ve Pazar günü izlediğim maçları yarım bırakıp çıktım. Tiyatro zira. Tiyatro bir yapıttır, bir emektir. Toplumsal bir bildiri verilir. Bu onu da aşmış artık, güldürü bu. Daha evvelden yazılmış bir şey. Evvelce yazılmış lakin bir yere hakikat yazılmış güya. Son 3-4 haftada büyük grupların maçlarını izlerken iddialarda bulunuyorum ve bu iddialar asla şaşmadı.”

“HAKEMLERİN İÇİNDE BİR KÜMELEŞME VAR”

“Rakip ekipler benim kardeşim, hiçbirine saygısızlık etmem. Bu topluluklara her vakit hürmet duymak gerekir. Biz bilhassa Türkiye’de renk için aşığız. İtalya’da bu kültür kent devletlerinden gelişmiştir. İspanya yahut İngiltere’de de tarikat ve dini inanışlara nazaran şekillenir. Türkiye’de bu yok. Benim Fenerbahçeli kardeşim, Beşiktaşlı eniştem, yakın arkadaşlarım var. Onlara hiçbir vakit düşmanlık duymadım, duymam da. Bir yöneticinin yaptığı yanılgı, oyundan pul çalan bir karakteri ben arkadaşıma yüklemem. Topluluğuma hiç yüklemem. Türkiye’de son bir iki aydır hakemler içinde bir kümeleşme var. Kendi halinde olanlar var. Artık de VAR hakemleri ve alandaki hakemler diye bir bölünme var. Bu çok tehlikeli bir gelişme.”

“BÖYLE MİLİTAN BİR VAR HAKEMİ DÜNYADA YOK”

“100 gramlık aykırı bir rüzgar bile, yavaşça dokunuş bile sizi uçurur. Hepimiz spor yaptık, o dokunuş seni uçurur. Ali Palabıyık da o denli gördü aslında. Ya Suat hoca, sen nasıl bu türlü yorumlarsın? Yer mi berbat sanki? Bu yer şu an Türkiye’deki en düzgün tabanlardan biri. Kerem kendini atacak bir oyuncu da değil, öyleleri de var. Ben burada Ali Palabıyık’a asla kızamam. Kendisini hakem gören Suat arkadaşımız, ‘Gel bir bak, mesleğin biter. Muhakkak penaltı değil, kendisi düştü’ diyor. Dikkat edin, hiçbir Karagümrüklü oyuncu itiraz etmiyor. Kırmızı verme, sarı versen kâfi diyor. Suat Arslanboğa kurallara alışılmamış olarak bu türlü bir karar verdi. Bu türlü militan bir VAR hakemi dünyada yok. Açıklama da yaparlar artık. Şayet yapacaklarsa tüm konuşmaları versinler. Yalnızca bizim gruplara değil, tüm gruplar için versinler. Bilinmeyen bir şey yok fakat küfür, hakaret varsa veremeyiz derseler hürmet duyarız. Koca bir kent ayağa kalkıyor. Sen hangi mantıkla bu türlü karar versin. Ferdî bir düşmanlığın olabilir. diğer bir gruba sempatin olabilir. Lakin bu türlü bir karar veremezsin. Hakemler VAR’a aldanmayın. Toplum esasen covidden, oturmaktan, maddi durumdan rahatsız, gergin. Bu toplumu düşünün. Bu durumda VAR’ın müdahale bile etmemesi gerek, VAR’a uyuluyor fakat. Kerem’e cinler mi dokundu? Koşan adama dokunduğun an uçar.”

YEDLIN KONUMU HAKKINDA O KELAMLAR

“Yedlin’in konumunu sordum. Kasıtlı bir atak yok, ayağını uzatıyor dendi. Hepimiz futbol oynadık. Orada profesyonel bir futbolcunun gözleri radar üzeredir. Bakın, vuruyor ve Yedlin’in ayağını uzattığını da görüyor. Tahminen ayağın çukura geliyor. Vurduğu top nereye gidiyor, bakıyor zati. VAR’ın ve hakem heyetinin kararı ‘doğal bir hareket’ ve yer çekimi…”

“İRFAN CAN’IN HAREKETİNİ KİMSE GÖRMEDİ”

“Bu nasıl bir kansızlık ya? Duyduklarımla hareket ediyorum. Bundan sonra orta hakeme değil, VAR’a bakın. Duyduklarımı söylersem güzel olmaz. VAR’a telefon geliyor mu, kısa bildiri atanlar oluyor mu? Merak ediyorum… İrfan Can Kahveci’nin dün akşam yaptığı hareketi kimse görmedi. Ne orta hakem, ne yardımcı hakem, ne de VAR hakemi gördü. Allah’tan bir perde iniyor ve görmüyorlar.”

“ARTIK ÇOK ÖNEMLİ YERLERE GİDİYOR, UYARMAK İSTİYORUM”

“Ben artık çok ağır konuşurum. Hoş laflar ettiğim üzere ağır laflar da ederim fakat etmek istemiyorum. Anlayana… Beni anlayan hakem yorumcuları da olacaktır. MHK’nın içinde bir VAR organı oluştu. Artık maçların sonucunu orta hakemlerden çok VAR hakemleri belirlemeye başladı. Bu durum son haftalara girilince daha da artacak. İş o raddeye gidiyor ki şu anda VAR hakemliği çimlerdeki hakemlerden daha yetkili hale geliyor. Tahkim Heyeti üzere VAR Konseyi oluştu. Artık çok önemli yerlere gidiyor, uyarmak istiyorum. Suat Arslanboğa hakemliği elinden alınmış bir kişiydi. O kadar şey var ki… Çok fazla bakmak da istemiyorum, sonum bozulsun istemiyorum. Futbol bir şölen, bir gösteri, bir gönül işi. Bunu sorun içinde yaparsanız insanlara yazık olur, kanser eder.”

“GÖZLERİNE PERDE İNİYOR”

“Allah tarafından hakemlerin gözlerinin önüne perde indiriliyor ve hakemler görmüyor. Kamara, Şener’in sırtına vuruyor. Hakem, VAR ile de konuşuyor. Ne biçim bireyler, yazık valla. Makus niyet bu, insan utanır. Ben, lehime olan yanılgıyı savunursam bana da yazıklar olsun. Bize de yapılmışsa karşı çıkmak gerek. Bir şey demiyorum, Allah müstahaklarını versin.”

“Bu adamlar o kadar rahat ki… Hakemler de biliyor ki, evvel bize küfrediliyor. Onun için çok rahat kırmızı kart çıkartılıyor. Alışılmış ki tenkitler kulağıma geliyor. Tenkitler haklıysa kendimi düzeltmeye çalışıyorum.”