Eski Galatasaraylı Popescu’dan casusluk itirafı!

Galatasaray’ın efsane futbolcuları ortasında yer alan Rumen Gheorghe Popescu’nun futbolculuk periyodunda casusluk yaptığı ortaya çıktı.

İngiliz basınında yer alan habere nazaran, Popescu 80’li yıllarda ülkesi ekiplerinden Universitatea Craiova’nın formasını giyerken kadro arkadaşları ve öbür futbolcular bilgilerini devlete sızdırdı.

1980’li yıllarda periyodun devlet lideri Nicolae Ceacescu’nun buyruğu altındaki zımnî polislere bilgi verdiğini reddeden Popescu daha sonra durumu itiraf etti. Milliyet’in derlediği habere nazaran Romanya’nın ve Galatasaray’ın efsane futbolcusu mevzuyla ilgili “ulusal çıkarları savunma” ismi altında bir dokümana imza attığını da lisana getirdi. Kadro arkadaşları ve başka futbolcular hakkında devlete 4 evrak sunduğunu belirken Popescu, bu evraklarda her keresinde futbolcuları övdüğünü söyledi.

YOLSUZLUKTAN MAHPUS CEZASI ALMIŞTI

2014 yılında kendisi ve yedi kişi, bir Romanya temyiz mahkemesi tarafından futbolcuların transferiyle ilişkili olarak kara para aklama ve vergi kaçakçılığı kabahatlerinden mahkum edilmişti.

GALATASARAY İLE AVRUPA’NIN DORUĞUNA ÇIKTI

Romanya Ulusal Grubu’nun formasını 100’den fazla giyen Gheorghe Popescu, Galatasaray’da oynadığı 1997-2001 yılları ortasında 3 kig şampiyonluğu 1 UEFA Kupası ve 1 UEFA Muhteşem Kupası kazanmayı başarmıştı.