Galatasaray’ın erkek basketbol grubunda tehlike sürüyor!

ING Basketbol Harika Ligi’nin 26. haftasında Büyükçekmece’ye 105-101 yenilen Galatasaray’da berbat gidişe deva aranıyor. Üst üste gelen berbat sonuçlarla olağan dönemin bitimine 4 hafta kala küme düşme sınırının yalnızca 1 puan üzerine gerileyen sarıkırmızılı grup, kalan dört haftada kritik gayretlere çıkacak. Önümüzdeki hafta play-off uğraşı veren Afyon Bld’yi konuk edecek olan G.Saray, daha sonra Pınar Karşıyaka deplasmanına gidecek. Son iki haftada ise evvel Bursaspor, akabinde ezeli rakibi Fenerbahçe Beko ile karşı karşıya gelecek.

TEKNİK TAKIMDA İSTİKRAR YOK
Döneme mali kriterlere uymadığı için -1 puan cezayla başlayan grubun, beklentilerin altında kalmasının temel sebebi olarak teknik takım ve takım istikrarının sağlanamaması gösteriliyor. Döneme Ertuğrul Erdoğan idaresinde start veren G.Saray, makûs sonuçların akabinde Erdoğan ile yollarını ayırıp yardımcısı Ömer Uğurata ile devam etme kararı almıştı. Uğurata’nın da performansını beğenmeyen idare, Bayan Basketbol Ekibi ile Euroleague Şampiyonluğu yaşamış Ekrem Şad’ı misyona getirdi ve bu dönem 3 farklı başantrenör ile gayret etti.

AVRUPA’DA HAYAL KIRIKLIĞI
Son yıllarda Eurocup’ta çaba eden Galatasaray, bu dönem başlamadan bir karar alarak Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde gayret edeceğini açıklamıştı. Tarihinde birinci kere bu tertipte uğraş eden sarıkırmızılı grup; Iberostar Tenerife, Dinamo Sassari ve Bakken Bears’ın bulunduğu kümede 6 maçta 1 galibiyet ve 5 yenilgi alıp son sırada kaldı; birinci defa yer aldığı tertibi hayal kırıklığı ile tamamladı.

TARAFTAR HİÇ MUTLU DEĞİL
Son 7 haftada yalnızca 1 galibiyet alarak küme düşme tehlikesini uygundan güzele hisseden sarı-kırmızılı takımda son yaşanan Büyükçekmece Basketbol yenilgisi ile birlikte Galatasaraylı taraftarlar da toplumsal medyadan yansılarını uygunca artırdılr. Sarı-kırmızılılar, ekibin performansını eleştirirken, oyuncuların daha fazla uğraş etmeleri gerektiği noktasında paylaşımlar yaptılar. Tenkitlerden teknik grup de nasibini aldı.

TAKIMI DA ÇOK DEĞİŞTİ
Öte yandan G.Saray’da oyuncu takımında da dönem içerisinde önemli bir değişim meydana geldi. Döneme Macon, Alex Hamilton ve Johnathan Williams üzere isimlerle başlayan sarı-kırmızılar, dönem içerisinde bu oyuncularla yollarını ayırdı. Yerlerine ise Marei, Trice, Amile Jefferson, Pierre Jackson ve Crawford takıma katıldı. Döneme grupla başlayan ve yolların ayrılmadığı tek yabancı oyuncu ise Brock Motum oldu.