Son dakika Galatasaray haberleri: Ahmet Çakar’dan Belhanda sözleri! “Böyle adam kovmak olmaz”

Son dakika Galatasaray haberleri: Spor Toto Üstün Lig’de şampiyonluk savını sürdüren Galatasaray’da Younes Belhanda sarsıntısı yaşandı. Sarı-kırmızılılar, geçtiğimz hafta oynanan Demir Küme Sivasspor maçının akabinde yaptığı açıklamada idaresi eleştirmesi sebebiyle Faslı futbolcunun kontratını feshetti. Galatasaray’da Belhanda’nın ayrılığının yankıları sürerken, Sabah Gazetesi müellifi Ahmet Çakar, deneyimli oyuncunun ayrılığını çarpıcı tabirlerle kıymetlendirdi. İşte ayrıntılar…

Galatasaray Lideri Mustafa Cengiz, Belhanda’yı kovdu. Teknik yönetici Fatih Terim’in bilgisinin olduğu lakin onayının olmadığı ortaya çıktı. Yaşananlar için yorumunuz nedir?

Galatasaray, hayatının en büyük kusurunu yaptı. İdare mi hatalı yahut diğeri mı bilmiyorum lakin o rezil sahayı eleştirdiği için 2021 dünyasında kimsenin iş akdi feshedilemez. Belhanda ne yapmış? Şunu yapmış; pas yapan, dominant oynayan bir grubun alanının berbat olmasından dem vurmuş, “İdarecilerimiz sağda solda kendi egolarını besleyeceklerine sahayı düzeltsinler” demiş. Belhanda yüzde yüz haklı.

Galibiyetlerde, muvaffakiyetlerde televizyonlarda “I Love You Hocam” diyen zihniyetin, iki yüzlülüğünü ortaya koymuş. Terim’e karşın kovdularsa rezillik. Terim’in onayını alarak kovdularsa tekrar rezillik. Zira birebir sahayı Galatasaray’ın profesyoneli Fatih Terim de eleştirmişti.

Galatasaray idaresini anlayamıyorum. Bu işler puro içip, ellerinde kadehle sağa sola hava atmaya benzemez. Şampiyonluk gittiği an bütün fatura onlara kalacak. Burada asıl zahmet Fatih Terim’in Belhanda’nın kovulmasına müsaade verip vermediği. Müsaade vermişse o da yandı. Müsaade vermemişse bütün ihale Galatasaray idaresinin üzerinde kaldı.

Şampiyonluk yarışının kızıştığı bir periyoda girdik. G.Saray, Belhanda’nın eksikliğini hisseder mi?

Yaşananlardan ötürü ekipte motivasyon kaybı olur mu? Yüzde yüz olur. Belhanda az oyuncu değil. Vakit zaman tuhaf ve cahillikten kaynaklanan rezillikler yapsa da Belhanda değerli bir futbolcu. Terim’in de ona muhtaçlığı olduğunu düşünüyorum. Şampiyonluk kaybedildiğinde kim olayı Belhanda’nın kovulmasına yorarsa haklıdır.

Cüneyt Çakır, Şampiyonlar Ligi’nde salı günü yönettiği B.Dortmund-Sevilla maçından sonra bugünkü Başakşehir-Beşiktaş maçına atandı. İki haftadır VAR’daki kararları çok eleştiriliyor. Bu atama için ne dersiniz?

Serdar Tatlı’nın annesi vefat ettiği için fazla eleştirmeyeceğim. Ancak bu iş zati malumun ilamı. Türk hakemliğini, onları yönetenlerin neler yapabileceklerinin, ruh hallerini anlayan bir adam olarak diyorum ki; ortada bir hokkabazlık var. Ancak Cüneyt Çakır’ı yedirmem. O Türk hakemlik tarihinin bir numarası. O bir efsane. Fakat efsaneliğini korumak uğruna Türkiye’de eyyam yapıp taviz veriyor. Beklentileri var. Dünyada geleceği yere geldi. Hakemliği bıraktıktan sonra Türk hakemliğinin işvereni olacak. Ben de takviye vereceğim lakin Türk hakemliğinin işvereni olacağım diye mavi boncuk dağıtmamalı. Serdar Tatlı komitesi, elinden gelse Cüneyt Çakır’ı, Fırat Aydınus’u, Hüseyin Göçek’i yok edecek. Fakat maşaları yemiyor…

Beşiktaş; Başakşehir ve Fenerbahçe maçlarından 6 puan alırsa şampiyonluk sözünün kaç harfini yazabiliriz?

Hepsini yazarız… Beşiktaş, Türkiye’nin en yeterli top oynayan, en azından en fazla yürekten çaba eden grubu. Başakşehir ve F.Bahçe’yi yenmek demek Beşiktaş’ın şampiyon olması demektir. Yenebilirler mi? Pek natürel ki yenebilirler. Benim misyonum rezillikleri söylemek ve hiçbir grubun hakkının yenmemesini kendi çapımda sağlamak. Her kim ki Beşiktaş’ın haklı gayretinde onları boğmaya kalkarsa karşılarında benim üzere insanları bulurlar.

Messi ile Ronaldo 16 yıl sonra Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde yok. Bu da İstanbul’daki finalde olmayacakları manasına geliyor. İki efsanenin sonu mu geldi? Yeni efsaneler kim olur?

Pek olağan ki hayat devam ediyor, yaşlananlar kenara çekilecekler. Bu hayatın tabiatı. Kim olursa olsun. Bizim İstanbulumuz şahane bir Şampiyonlar Ligi finaline sahne olacak.