Galatasaray’dan yer reaksiyonu

Sivasspor ile berabere kalan Galatasaray’da gündem Türk Telekom Stadı’nın bir türlü düzeltilemeyen makûs tabanı… Şubat’ın ikinci haftasında yağan kar, sarı-kırmızılıların tüm planlarını alt üst etti. 14 Şubat’ta oynanan Kasımpaşa maçında stadın yerin balçık haline gelmesine neden oldu. Yapılan tüm çalışmalara karşın yer istenilen düzeye gelmedi. Demir Gup Sivasspor müsabakası sonrasında Fatih Terim, “Bu alanda artık top bize mi seker rakip kadroya mı seker bilemiyorum”, Belhanda, “Sahaya deva bulunması lazım. Gerekirse dünyanın en düzgün bahçıvanı getirilsin. İstediğimiz oyunu bu biçimde oynayamıyoruz”, Babel ise ” Alışılmış ki saha kuralları bizim futbolumuzu çok etkiliyor” diyerek Türk Telekom’un yerinden yakındı.

NEDEN BU HALE GELDİ?

Türk Telekom Stadı’nın tabanı tenkit toplarken sorun aslında birinci yapıldığı periyoda kadar gidiyor. Uzmanlar, kumdan su ölçüsünün hesaplanmasına kadar kimi yanılgılar yapılmış olabileceğini lisana getirdi. İşte tabanın bu kadar çok bozulmasının muhtemel nedenleri:

Kullanılan doğal çimin yaşatılması için çimin altına seçilen materyalin törf yerine kar suyunun da drene olabileceği kum kullanılmamış olabilir.

Uygun drenaj için öncelikli olarak metrekareye düşecek en yüksek yağmur ölçüsünün hesaplanması ve buna nazaran drenaj kanallarının seçilmesi gerekiyor.

Statlarda ekstradan, tribünlerden ve çatıdan gelen suyun alana akmadan binanın dışında toplanması sağlanarak drenajının yapılması kaide… Fakat Kasımpaşa maçında iki kalenin önüne de çatıdan kar topakları düştü.

Drenaj sistemleri yapılırken kullanılan eserlerin maliyeti değil tesisisin ömrü boyunca kaç gün kullanılabildiğinin hesaplanması lazımdı. (Fotomaç)