Erman Toroğlu Galatasaray – Kasımpaşa maçını yorumladı! “Çamur tabanda çamur üzere maç”

Almanya, Fransa, Avusturya üzere örnekler verelim. Bunların hava kaideleri bizimle birebir. Hatta bu ülkelerdeki iklim kaideleri Ankara, Kayseri, Sivas üzere diyebiliriz. İstanbul bu kadar sert iklimi olan bir yer değil.

Pekala kar yağıyor, tamam. Bu kar Almanya’da da yağıyor, Fransa’da da yağıyor. Niçin oradaki yerler hiç bu türlü olmuyor? Neden biliyor musunuz? Bu ülkelerdeki asfaltlara bakın, bir de bizim ülkelerdeki asfaltlara bakın. Onların hiçbirinde yama göremezsiniz, bizim asfaltlarımız yamalı bohça üzere. Birebir statlarımızdaki manzara.

Futbolcu transferlerine inanılmaz ölçüler veriliyor. Saha tabanları fiyasko. O kadar para verdiğin futbolcuları bu tabanlara sokarsanız bu futbolculara bu paraları niçin veriyorsunuz? Çamur tabanlara, çamur futbolcular lazım. Yani bozan futbolcular. Büyük gruplar “Şampiyonluk olacağım” diyor, kalite oyuncu almaya kalkıyor. Ancak iki kalite eksik futbolcular, bu şekil futbolculara bu alanlarda futbol oynattırmazlar, bozarlar.

Dün maçtaki kalite sıfır. Kimi şeylere de inanamıyorum. İki gruptan da 25-30 metre top sürmek isteyen futbolcular var. Tahminen sahanın kenarlarında o da çok az sayıda olabilir. Onun haricinde bu alanda topu tutup, havadan uzun toplarla oynayacaksın.

1972’lerde, 73’lerde İstanbul’da bir tek o zamanki ismi İnönü, şimdiki ismi Vodafone Stadı vardı. O tarihlerde oynadığımız yerle, bu tarihlerde oynadığımız tabanla bir fark yok. Ortadan geçen 50 yıl… Eeee teknoloji bu kadar değişti, materyaller bu kadar değişti, demek ki baş yapıları değişmemiş.

Bakın futboldan hala bahsetmiyoruz. Türkiye’deki çok saha da bu türlü.

Dün akşam futbol var mıydı? Yoktu. “Peki sahanın en uygun adamı kim?” derseniz. Mutlaka “Hakem” derim. Büyük grup, küçük ekip demedi. Gördüğünü çaldı aferin. Ezilmediğini alanda hissettirdi. Bu çok kıymetli. Motamot devam et.

Kasımpaşa’nın da gol atacak hali yok. Muslera’nın inanılmaz hatası… Tabi şunu da ek etmek lazım. Ortada sırada Muslera’nın da yanılgı yapmaya hakkı var. Tabi bunun oranının çok düşük olması lazım, Muslera kalitesinde bir kalecide.

Galatasaray o denli bir 3 puan aldı ki ‘altın değerinde’ bile demem. Pırlanta değerinde! Ancak bu tabanda Galatasaray ilerideki maçlarda tekrar zorlanır. Zira Galatasaray’ın futbol yapısı uygun yerlerde futbol oynamaya müsait.

Çamur yerde, çamur üzere bir maç izledik. Galatasaray şanslıydı, işi bitirdi.